x Witryna PoradaOnline.eu wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług. Poprzez używanie witryny lub poprzez zamknięcie tej informacji zgadzasz się ze stosowaną przez nas polityką prywatności.
Artykuły PoradyOnline

Przewlekłe zmęczenie.

Charakterystycznym objawem zespołu przewlekłego zmęczenia jest skrajne i obezwładniające poczucie wyczerpania.
Osoby cierpiące na ten zespół źle śpią i budzą się zmęczone, mają bóle głowy, mięśni, stawów, skarżą się bóle gardła, mają problemy z koncentracją i pamięcią. Często pojawia się większe zmęczenie po przebudzeniu niż przed pójściem spać, pacjenci skarżą się również na powiększające się, bolesne węzły chłonne szyjne i pachowe. W tym zespole spotyka się jelito nadwrażliwe, bóle brzucha, stany podgorączkowe, nudności, wzdęcia, przewlekły kaszel, dreszcze, poty nocne, bóle w klatce piersiowej.

W badaniach przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii oceniono, że zespół przewlekłego zmęczenia występuje u jednej osoby na 1000 w całym społeczeństwie.
Objawy niewytłumaczonego zmęczenia mogą pojawić się także u osób młodych, najczęściej występują w grupie wiekowej 20-40 lat, częściej u kobiet.

Dokładna przyczyna zespołu przewlekłego zmęczenia nie jest znana. Dużą rolę na rozwój zespołu przewlekłego zmęczenia ma styl życia, który prowadzimy, szybki awans na kierownicze stanowisko a także długotrwała ekspozycja na stres. Aby sprostać wszystkim oczekiwaniom często sięgamy po wspomagacze takie jak kawa, napoje energetyczne, narkotyki, które pomagają wytrwać na pełnych obrotach. W konsekwencji organizm jest przeciążony do takiego stopnia, że sami nie potrafimy się zregenerować. Zmęczenie zwiększa podatność na różnego rodzaju infekcje, przez co organizm przemęcza się jeszcze bardziej i w ten sposób błędne koło się zamyka.

Na zespół przewlekłego zmęczenia najbardziej narażone są kobiety między 20-40 rokiem życia, osoby wypalone zawodowo, osoby na kierowniczych stanowiskach, osoby którym powierza się nadmiar obowiązków oraz osoby pracujące powyżej 12 godzin dziennie.

W rozpoznaniu należy wykluczyć inne schorzenia, które mogą mieć podobne objawy jak na przykład choroby endokrynne (niedoczynność tarczycy), choroby nowotworowe, immunologiczne, choroby neurologiczne i psychiczne. Bardzo ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego, badania lekarskiego oraz wykonanie badań laboratoryjnych.

Leczenie zespołu przewlekłego zmęczenia polega na psychoterapii, ćwiczeniach fizycznych, oraz stosowaniu leków przeciwdepresyjnych lub sterydów.

Aby uchronić się od zespołu przewlekłego zmęczenia należy przestrzegać higienicznego trybu życia, czyli rozsądnie podchodzić do rodzaju i czasu wykonywanej pracy, a także każdego dnia wygospodarować czas na odpoczynek.
Pamiętajmy, że stan naszego zdrowia w większości zależy od nas samych, dlatego zadbajmy o odpowiedni podział na czas przeznaczony na pracę i czas poświęcony na regenerację sił.
Smiley face Smiley face